Zespół Szkół
Szkoła Podstawowa
ul. Szkolna 2
55-330 Miękinia
KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY
KLASA V
Temat: Rozwój i budowa zewnętrzna owadów żyjących w
polu
Cel lekcji:
Rozpoznawanie etapów rozwoju owadów oraz ich budowy zewnętrznej
Cele operacyjne:
- nabywa umiejętność rozróżniania charakterystycznych elementów
budowy zewnętrznej owada
- wskazuje na symetryczność budowy zewnętrznej owada
- dostrzega różnicę między przeobrażeniem zupełnym a niezupełnym owadów
- potrafi określić znaczenie szkodliwych owadów żyjących w polu, na przykładzie
stonki ziemniaczanej
- poznaje historię pojawienia się ziemniaka i stonki ziemniaczanej w Europie
Materiały dydaktyczne:
Plansze dla każdego ucznia, elementy układanki – budowa owada; film z serii
„Przygody roślin” pt. „Uczeń czarnoksiężnika”; karta ewaluacyjna dla ucznia
Metody:
dyskusja, oglądanie fragmentu filmu
Forma organizacyjna: praca w grupie
Przebieg lekcji:
1. Czynności porządkowe:
· sprawdzenie obecności
· podział na grupy
2. Podanie tematu lekcji
3. Podanie i objaśnienie celów lekcji:
· przedstawienie (kto chce to zapisuje) ogólnego celu przeprowadzanych zajęć
· objaśnienie uczniom w jaki sposób będą realizowane zajęcia w celu osiągnięcia
wyznaczonego celu
· wskazanie na umiejętności jakie będą kształcić podczas realizacji tych zajęć
4. Rozdanie materiałów uczniom i przydzielenie zadań grupom:
· każdy uczeń otrzymuje kartę ucznia (planszę – załącznik Nr 2)
· każda grupa:
- otrzymuje elementy układanki – budowa owada
- na podstawie planszy ma ułożyć schemat owada:
a/ zapoznać się z elementami budowy zewnętrznej owada
b/ ćwiczyć spostrzegawczość
- analizuje dwa typy rozwoju owadów na podstawie podanych na planszy pojęć i
schematów:
a/ przeobrażenie zupełne
b/ przeobrażenie niezupełne
c/ wykazuje podobieństwa i różnice
5. Praca w grupach
· uczniowie układają z podanych elementów postać owada, mając do pomocy planszę
· dochodzą do wniosku, że jego budowa zewnętrzna jest:
- symetryczna względem prostej (oś symetrii)
- lewa strona ciała jest taka sama jak prawa strona ciała
· na podstawie schematów oraz tekstu znajdujących się na planszy, uczniowie:
- poznają przeobrażenie zupełne i niezupełne
- poprzez wspólną analizę tekstu i schematów podają:
a/ podobieństwa
b/ różnice
c/ przykłady owadów
6. Uczniowie dyskutują:
· czy w naturze istnieje pojęcie szkodnika?
· nad znaczeniem szkodliwych owadów żyjących w polu
7. Oglądanie fragmentu filmu z serii „Przygody roślin” pt. „Uczeń
czarnoksiężnika” pokazującego w sposób humorystyczny historię:
· pojawienia się ziemniaka w Europie
· stonki ziemniaczanej w Europie
· sposobów jej zwalczania:
- chemicznego
- biologicznego
8. Ewaluacja zajęć (może to nastąpić na drugiej godzinie lekcyjnej)
9. Podanie zadania domowego:
· wkleić lub narysować wybranego owada
oraz opisać jego sposób przystosowania się do życia w środowisku pola