Strona główna SMN

mgr inż. Idalia Gałczyńska- Matuch - nauczyciel dyplomowany




Komputer w zarządzaniu
Nowe w szkole
Szkoła która się uczy
Jak Szkoła może zachęcać...
Dlaczego dzieci się poddają
Patriotyzm naszych czasów
Scenariusz rady pedagog
Klimaty Ziemi - projekt
Odkrycia, które zmieniły świat
Budowa owadów
Dzień Ziemi
Klimaty
Ekodziady
Odkrycia
Ziemia mój dom
Niepodległość
Socjometria
Socjologia
Świadomość

Edukacja - linki

Centrum Edukacji
Ministerstwo Edukacji
Gazeta Szkolna
Głos Nauczycielski
Akty Prawne
Eduseek
ZNP

 

SM

Szkoła Podstawowa
ul. Szkolna 2
55-330 Miękinia

 

WARSZTATY

Temat: Jak kształcić świadomość obywateli w oparciu o elementy programu „Cornel Communities”
 



Opracowały:
Maria Węglowska-Wojt
Renata Kowalczyk
Idalia Gałczyńska-Matuch





Białobrzegi, 2001
Uczestnicy: nauczyciele

Cel główny: zapoznanie nauczycieli z elementami Programu „Społeczność Cornel”

Poziom umiejętności: nauczyciel po warsztatach potrafi

· poprowadzić ćwiczenia budujące więzi i zaufanie w grupie
· budować społeczność na poziomie klasy
· określić zasady dobrej działalności społeczności szkolnej
· wykorzystać metodę projektu edukacyjnego do kształcenia postaw obywatelskich młodzieży

Metody pracy: zajęcia warsztatowe – praca w grupie, dyskusja, wykład, metody: „Puzzle”, tekstu przewodniego, analizy pola sił, kuli śnieżnej

Materiały: teksty „Pedagogika wyzwolona”, „Budowanie społeczności: Bycie człowiekiem”, „Wysłuchanie każdego głosu: Bycie Polakiem”, arkusze papieru, mazaki, folie, rozsypanka z elementami projektu edukacyjnego, „cenki”

Przebieg zajęć: warsztaty przewidziane są w trzech modułach:

· I moduł „Możemy się poznać”
· II moduł „Jak działa społeczność szkolna”
· III moduł „Poznajemy metodę projektu edukacyjnego”


Przykładowe warsztaty do modułu I-ego:
„Możemy się poznać”

Ćwiczenie 1
Prowadzący dzieli uczestników na grupy. Każda grupa zapoznaje się z tekstem nt. „Pedagogiki wyzwolonej”, „Budowanie Społeczności: Bycie człowiekiem”.
Dyskusja w grupach. Uczestnicy na plakatach wypisują najważniejsze elementy Programu „Społeczność Cornel”. Porównanie plakatów. Dyskusja

Ćwiczenie 2
Każda grupa uczestników ma przygotować przykłady zabaw, które pozwolą uczniowi przedstawić siebie na forum grupy (minimum 3). Lider prezentują propozycje grupy. Dyskusja. Prowadzący podaje inne przykłady zabaw do wykorzystania

Ćwiczenie 3
Poprowadzenie jednej z zaproponowanych przez uczestników zabawy. Zabawę wybiera prowadzący.
Po zabawie uczestnicy siadają w kręgu. Rozmowa – „Co czuli w czasie zabawy?”.
Prowadzący po wysłuchaniu dyskusji, zwraca uwagę na dobrowolność ucznia uczestnictwa w zabawie

Ćwiczenie 4
Uczestnicy w tych samych grupach, wybierają jedną z zaproponowanych przez siebie zabaw. Na plakatach wypisują pozytywne i negatywne skutki jakie ta zabawa może spowodować w grupie uczniów.
Prezentacja plakatów. Dyskusja.
Prowadzący (ewentualnie) kieruje uwagę uczestników na inne skutki negatywne nie wymienione przez uczestników

Ćwiczenie 5
Zmiana składu grupy.
Uczestnicy w grupach dyskutują nt. „Dlaczego uczniowie powinni wzajemnie poznawać siebie?”.
Po dyskusji grupy opracowują plakat nt. „Jakie efekty wychowawczo-dydaktyczne może uzyskać nauczyciel, jeżeli grupa z którą pracuje dużo wie o sobie?”.
Porównanie plakatów. Dyskusja

Ćwiczenie 6
Podsumowanie warsztatu. Prowadzący wywiesza plakat ze stwierdzeniami:
 

Chcąc wspólnie działać powinniśmy siebie poznać

 

Zgadzam się z tym

 

Nie zgadzam się z tym

 

Każdy uczestnik dostaje jeden głos w postaci „cenki”, którą przykleja w wybranej kolumnie. Prowadzący zlicza głosy w każdej kolumnie i dokonuje podsumowania warsztatu


Przykładowe warsztaty do modułu II-ego:
„Jak działa społeczność szkolna”

Ćwiczenie 1
Prowadzący proponuje uczestnikom (siedzącym w kręgu) dyskusję nt. „Obszary aktywności szkolnej”. W trakcie dyskusji prowadzący, w oparciu o głosy uczestników, wypełnia powieszony na ścianie plakat:



OBSZARY AKTYWNOŚCI SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ


Ćwiczenie 2
Prowadzący dzieli uczestników na grupy (w zależności od ilości wymienionych obszarów). Każda grupa dostaje od prowadzącego jeden z wymienionych na plakacie obszarów.
Dyskusja i odpowiadają na pytania:
· jak ten obszar jest realizowany w ich szkole?
· dlaczego jest tak realizowany?
· jak może być realizowany lepiej?
Odpowiedzi na te pytania są zapisywane na arkuszach papieru. Prezentacja prac grup. Dyskusja


Ćwiczenie 3
Praca w tej samej grupie. Uczestnicy analizują jedną wybraną odpowiedź odpowiedzi na pytanie „Jak może być realizowany lepiej?”. Wykorzystują metodę analizy pola sił

Siły napędowe

Siły hamujące

-

-

-

-

-

-

Działania wzmacniające siły napędowe

Działania osłabiające siły hamujące

-

-

-

-

-

-

 

Prezentacja wyników prac grup. Dyskusja

Ćwiczenie 4
OBSZAR

Uczestnicy w grupach wyszukują sojuszników, którzy pomogą im lepiej (właściwiej) realizować wybrany na początku warsztatów obszar aktywności społeczności szkolnej.

Prezentacja. Omówienie. Prowadzący podsumowuje warsztaty


Przykładowe warsztaty do modułu III-ego:
„Pracujemy metodą projektu edukacyjnego”

Ćwiczenie 1
Praca w grupach z tekstem: „Wysłuchanie każdego głosu: Bycie Polakiem”. Każda grupa przygotowuje plakat: „Co to znaczy być nowoczesnym Polakiem?”
Liderzy odczytują plakaty. Dyskusja.
Prowadzący kontroluje stopień emocji uczestników i podsumowuje dyskusję stwierdzeniem: Polak nowoczesny powinien być świadomy swoich praw, obowiązków i zagrożeń cywilizacyjnych

Ćwiczenie 2
Praca metodą kuli śnieżnej.
Dobranie się w pary. Dyskusja (2-3 minut) na temat „Od którego momentu należy zacząć kształcić u dzieci świadomość obywatelską?”.
Dobranie się czwórkami (dyskusja 2 minuty).
Dobranie się ósemkami (dyskusja 2 minuty).
Po skończonej dyskusji prowadzący uzgadnia z całą grupą odpowiedź na postawione wcześniej pytanie. Zapisuje je na arkuszu papieru i wywiesza w widocznym miejscu

Ćwiczenie 3
Praca w grupach. Wypracowanie plakatów na temat: „Jakie oddziaływania należy podejmować w szkole, aby kształcić świadomych obywateli” (można wykorzystać plakat z modułu II-giego, ćwiczenie 4).
Prezentacja. Omówienie. Dyskusja (ewentualnie prowadzący mówi o możliwości wykorzystania projektu edukacyjnego)

Ćwiczenie 4
Praca w grupach metodą „Puzzle”. Zapoznanie uczestników z etapami projektów edukacyjnych

Ćwiczenie 5
Uczestnicy pracują w grupach (dobrze, gdyby to były grupy z tej samej szkoły). Opracowują propozycję projektu edukacyjnego do realizacji w ich szkole, w ramach obszarów wskazanych w II-gim module zajęć. Celem projektu ma być kształcenie świadomości obywatelskiej u uczniów.
Prezentacja i omówienie projektów. Dyskusja.
Prowadzący podsumowuje 3 moduły. Dziękuje za udział w zajęciach warsztatowych

 
 

Czytaj archiwum artykułów SMN 1... 2... 3...  

Czytelników na stronie:  

                                            Copyright © Wiesław Matuch - kontakt   Wrocław 2001 System Miłości Narodów