Strona główna SMN

mgr inż. Idalia Gałczyńska- Matuch - nauczyciel dyplomowany




Komputer w zarządzaniu
Nowe w szkole
Szkoła która się uczy
Jak Szkoła może zachęcać...
Dlaczego dzieci się poddają
Patriotyzm naszych czasów
Scenariusz rady pedagog
Klimaty Ziemi - projekt
Odkrycia, które zmieniły świat
Budowa owadów
Dzień Ziemi
Klimaty
Ekodziady
Odkrycia
Ziemia mój dom
Niepodległość
Socjometria
Socjologia
Świadomość

Edukacja - linki

Centrum Edukacji
Ministerstwo Edukacji
Gazeta Szkolna
Głos Nauczycielski
Akty Prawne
Eduseek
ZNP

 

SM

Szkoła Podstawowa
ul. Szkolna 2
55-330 Miękinia

 

 SCENARIUSZ

POSIEDZENIA RADY PEDAGOGICZNEJ

w dniu 25.10.2000 r.

 

 

Opracowany przez:                                  Poprowadzona przez:

Idalię Gałczyńską-Matuch                               Renatę Kowalczyk
Renatę Kowalczyk                                    Marzenę Wantuch
Marzenę Wantuch                                    Idalię Gałczyńską-Matuch
Annę Tarasiewicz                                    Annę Tarasiewicz

 

Temat:
Budowanie programu rozwoju szkoły w oparciu o wypracowane standardy

 

Cele: Określenie najważniejszych obszarów pracy szkoły.

Konstruowanie standardów i określenie wskaźników mierzących dany standard

Metody: Wykład, dyskusja, debata plenarna 

Formy: Praca w grupach, indywidualna, zbiorowa

Materiały: Rzutnik, arkusze papieru, pisaki, taśma klejąca, nożyczki, foliogramy

Przebieg:

Czynności prowadzących

Czas w minutach

Czynności rady pedagogicznej

1.      Powitanie, przedstawienie tematu oraz celów spotkania

2.      Omówienie metod i form pracy

3.      Wykład: Co to jest program rozwoju szkoły (wizja szkoły)? 

4.      Ćwiczenia indywidualne dla każdego  nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

Prowadzący odczytuje wszystkie kartki.

Czy zgadzacie się, że niektóre zapisy są bardzo podobne?

Czy zgadzacie się, że możemy te kartki pogrupować wg tematów, których dotyczą (poruszają)?

Prowadzący grupuje kartki prowadząc równocześnie dyskusję z autorami - czy zgadzacie się na przyklejenie kartki w określonej grupie tematycznej?

1-2

 2

10



10

 

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

  • każdy nauczyciel otrzymuje 4 kartki, na których zapisuje co on chciałby zmienić w naszej szkole w prze-ciągu 5 lat (jedna zmiana na jednej kartce)

  • wszystkie kartki wywieszane są na plakacie

 

 

 

T A K

 

 

 

 

 

 

5.      Wspólna dyskusja  na temat, jaki obszar pracy szkoły został określony na tych kartkach

6.      Prowadzący wpisuje nazwy obszarów przy zgrupowanych karteczkach

 

2

 

 

 

 

 PRZERWA 10-cio  minutowa
 

   7. Ćwiczenia indywidualne

 

 

   9.  Prowadzący zlicza głosy. Głośno
       odczytuje te, które zostały
       wybrane. Stwierdza, że na tej 
       radzie pedagogicznej wybraliśmy
        najważniejsze dla naszej
       szkoły obszary działalności, które
       wymagają poprawy

 10. Zdejmuje wszystkie plakaty, zostawia
        te kartki, które miały najwięcej głosów

 

 

 12. Prowadzący zbiera kartki i głośno
       je odczytuje

 

 

 

 
13. Wykład – na ile wprowadzenie
      standardów określa kierunki roz-
      woju szkoły

 

14. Prowadzący dzieli radę pedagogiczną
     na tyle grup, ile jest karteczek.
      Każda grupa otrzymuje kartkę z
      zapisaną zmianą (wyłonionymi
      obszarami) oraz materiały: pojęcie
     Standardu i kroki jego budo wania

 

 

 

 

 

5

 

 


 5



 




2



3



2




10

 

 

10

 

  

20

8. Każdy nauczyciel otrzymuje
    tyle głosów, ile jest obszarów i 
    oddaje go na najważniejszy wg
    niego zapis na kartce

 

 

 

 

 

 

11. Każdy otrzymuje kartkę, na
      której wyjaśnia swoje zrozu-
      mienie pojęcia standardu.  

  

 

Dyskusja – dochodzenie do zdefiniowania pojęcia standardu

 

 

 

 

 

 

 

  

15. Grupy opracowują po 3 stan-
      dardy do otrzymanej zmiany.
      Odczytują. Pytania – krótka
      dyskusja (zależy nam na tym,
      żeby padło stwierdzenie „mu-
      simy czymś mierzyć”)

 

16. Wprowadzenie pojęcia wskaźnika jako
      miary standardu (podanie  przykładów)

 

 

 

 18. Podsumowanie rady. Podziękowanie za
       pracę. Prowadzący zbiera
       wypracowane materiały.
       Opracowuje je w ciągu 4 dni.
       Oddaje je nauczycielom do dalszej
       dyskusji i naniesienia ewentualnych
        zmian i poprawek

 

 

 


20

 
5

 

 

 


17. Grupy opracowują wskaźniki
      do każdego standardu.
      Prezentacja. Odczyt. Dyskusja

 

 K O N I E C

 

REFERAT

 

Temat: Co to jest program rozwoju szkoły (wizja szkoły)

 

   Każdy z nas chciałby, aby nasze szkoły były coraz lepsze. Chcąc uzyskać zwiększenie jakości pracy szkół, trzeba najpierw postawić sobie pytania. Co to znaczy lepsza szkoła? Jaka jest nasza szkoła? Czy następuje wzrost jakości kształcenia i wychowania uczniów? Jak jesteśmy postrzegani przez poszczególne podmioty szkolne? Czy mamy jakiś wpływ na działalność szkoły?

Chcąc odpowiedzieć na stawiane pytania musimy jako rada pedagogiczna, a zarazem autorzy, opracować standardy pracy naszej szkoły wraz ze wskaźnikami, zadaniami i sposobami ich monitorowania. Można powiedzieć, że tym samym wszyscy nauczyciele zaangażują się w dyskusję nad standardami i uzgodnią ich treść poprzez co wytyczą sobie cele do których realizacji będą dążyć. Jeżeli nam się uda odpowiedzieć w sposób jak najbardziej wiarygodny na postawione wyżej pytania, czy i jak udało nam się osiągnąć wytyczone cele, to będzie znaczyło, że udział w programie SUS jest dla nas bardzo wartościowy.

Aby rzeczywiście uzyskiwać wiarygodne odpowiedzi musimy nauczyć się dokonywania diagnoz i mierzyć jakość pracy szkoły. Posłuży nam ona do podjęcia działań umacniających te elementy, które w naszej szkole są dobre oraz działań mających na celu usuwanie istniejących błędów. Myślę, że z chwilą gdy działalność szkoły zostanie oparta na standardach z opracowanymi wskaźnikami i narzędziami, a szkoła będzie poddawana systematycznemu mierzeniu jakości jej pracy, będzie ona mogła sprostać edukacyjnym potrzebom uczniów, wpływać i kształtować społeczność lokalną oraz nadążać za wyzwaniami współczesnego świata.

 

Opracowanie i realizowanie standardów pracy szkoły pomoże i ułatwi nam:

·        określenie wymagań wobec nauczycieli, dyrektora i innych pracowników szkoły

·        zdefiniowanie jawnych kryteriów ich oceniania

·        porównywanie wyników nauczania

·        zbliżenie polskiej edukacji do systemów europejskich

 

Należy sobie zdać sprawę, że istnieje wiele dobrych szkół, które wcale nie są takie same. Co oznacza poprawienie jakości pracy  naszej szkoły i jak się przekonać o tym, że nastąpiła poprawa? Proponuje się nam, abyśmy samodzielnie opracowali standardy swojej pracy i sposób w jaki będziemy je monitorować. Oznacza to, że sami stworzylibyśmy wewnętrzny system kontroli jakości, o którego kształcie zadecydują sami nauczyciele a nie organ nadzoru zewnętrznego. 

Podjęcie wspólnej pracy nad stworzeniem i realizacją standardów przyczyni się również do stworzenia przyjaznego środowiska, w którym każdy z nas będzie mógł w sposób śmiały i szczery dyskutować o słabościach szkoły a także własnej pracy i zastanawiać się nad sposobami ich usunięcia.

Wypracowanie standardów nie jest wcale zadaniem łatwym, chociażby dlatego, że każdy z nas ma inne pojecie dobrej szkoły i co innego uważa za priorytet. Takiej różnicy zdań nie da się uniknąć, warto jednak je ujawniać i zastanowić się w jaki sposób dążyć do rozwiązania powstałych dylematów. Dyskusja nasza zaowocuje przyjęciem własnych standardów pracy szkoły i określenie wskaźników, które pozwolą na ocenę stopnia ich realizacji. Pozwoli nam to również stwierdzić, czy zmiany w sposobie nauczania i wychowania w naszej szkole przyniosły spodziewane efekty.

Wewnętrzne mierzenie jakości pracy szkoły jest bardzo ważnym elementem procesu jej doskonalenia. Bardzo istotnym jest to, aby nauczyciele zdawali sobie sprawę, na czym w nauczaniu i wychowaniu powinni się skupić, co jest wadliwe i wymaga jak najszybszej zmiany.

Standardy ukierunkowują działalność szkoły w pożądanym kie- runku, ale dopiero wtedy zaczynają być skuteczne, kiedy je się rzeczywiście realizuje.

 

 

Referat wygłoszony na radzie pedagogicznej w dn. 25.10.2000 r. przez Idalię Gałczyńską-Matuch

 

FOLIOGRAM NR 1
 

Dlaczego warto tworzyć

standardy pracy szkoły?

 

·    Precyzują cele nauczania i uświadamiają je uczniom

·    Zwiększają wiarygodność szkoły – pozwalają ocenić założenia pracy szkoły i jej praktykę. Szkoła, która prowadzi systematyczną samoocenę, budzi zaufanie

·    Tworzą warunki dla rozwoju organizacyjnego szkoły. Ocena to proces zbierania informacji zwrotnych, które pozwalają poprawić sposoby podejmowania decyzji oraz strukturę organizacyjną szkoły; a samoocena dostarcza wartościowych informacji z wewnątrz instytucji

·    Nauczyciele i dyrekcja uczą się, jak realistycznie określać cele swej pracy, jak mierzyć stopień ich urzeczywistnienia oraz jak modyfikować własne działania, aby szkoła stała się lepsza

·    Wzrasta motywacja szkolnej społeczności do wspólnej pracy – zaangażowanie nauczycieli wpływa także na uczniów, ułatwia im artykułowanie własnych uwag, dotyczących pracy szkoły zarówno w dziedzinie dydaktyki, jak i wychowania 

·    W szkole rodzi się przyjazne środowisko, dające oparcie w procesie doskonalenia zawodowego

·    Ułatwiają kontakty z opinia publiczną i stanowią zaproszenie do publicznej debaty na temat przyjętego przez szkołę kierunku działań pedagogicznych oraz  jakości usług edukacyjnych

·    Kształtują samodzielny i niezależny sposób myślenia nauczycieli, uczniów i rodziców o szkole

Centrum Edukacji Obywatelskiej

 

 

FOLIOGRAM NR 2

 Zasady sprawdzania

poprawności formułowanych

standardów

Czy nasze standardy:

·    są istotne – ich wypełnienie istotnie sprzyja zapewnieniu jakości pracy szkoły?

·    pozostają w sferze naszego działania i odpowiedzialności?

·    realizują założone cele szkoły, są zgodne z przyjętymi w szkole zasadami i wartościami?

·    są realistyczne i możliwe do osiągnięcia?

·    są „prawdziwe” czyli możliwe do zmierzenia?

·    są zapisane zgodnie z wzorem (stan + wartość + czas teraźniejszy)?

·    są precyzyjne?
 

·    są zrozumiałe?

 Centrum Edukacji Obywatelskiej

 

FOLIOGRAM NR 3

 Standard – co to takiego?

  

Standard to pożądany stan jakiegoś obszaru pracy szkoły, sytuacja w jakiej proces kształcenia i wychowania osiągnie stan oczekiwanej jakości. Stan ten powinien zostać określony przez nauczycieli danej szkoły, przy uwzględnieniu opinii uczniów i ich rodziców.

 

 

 Centrum Edukacji Obywatelskiej

 

FOLIOGRAM NR 4

 Wskaźnik – co to takiego?

 

Wskaźniki to zmienne charakteryzujące aktualny stan procesu, grupy lub instytucji i opisujące najważniejsze aspekty ich funkcjonowania.

 

 
 

Czytaj archiwum artykułów SMN 1... 2... 3...  

Czytelników na stronie:  

                                            Copyright © Wiesław Matuch - kontakt   Wrocław 2001 System Miłości Narodów