Wiesiu Matuch - autor SMN
Początek w necie 2001r.
Fotka z 2009r. Lot do Paryża


CHIP


PC World


 


Dziennik internautów


KOSMOLOGIA   •   Debata  •  Bibuła   •  DawicIcke  •  Shodami do Nieba  •  TŁUMACZ  •  Argonauta 

Homo sapiens   •    Eioba      O2.PL  •    BGŻ  •    Ukryte terapie  •   Portal o zdrowiu     Polonia  

 

 
 

 

  Kalendarium:

 
Dzisiaj jest 30 listopada

1874 - Urodził się Winston Churchill. 1427 - Zmarł Kazimierz Jagiellończyk, król Polski. 1667 - Urodził się Jonathan Swift, pisarz angielski. 1808 - Zdobycie Somosierry przez polskich szwoleżerów. 1835 - Urodził się Mark Twain, pisarz amerykański. 1900 - Zmarł Oscar Wilde, pisarz angielski. 1904 - Urodził się Andrzej Kuśniewicz, pisarz polski. 1938 - Emil Hacha został prezydentem Czechosłowacji. 1939 - Agresja ZSRR na Finlandię.

  Kalendarz katolicki       
   Kalendarz liturgiczny z ruchomymi świętami

Poniedziałek, 30 listopada, 2015 roku.
Do końca roku zostało 32 dni.
Imieniny obchodzą:

Andrzeja Konstantego Justyny Konstantyna Fryderyka Zbysławy Kutberta. Św. Andrzej Apostoł (+ ok. 70) pochodził z Betsaidy. Brat św. Piotra. Rybak. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Pierwszy powołany przez Jezusa na apostoła. Przez cały okres publicznej działalności Pana Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. W ich domu w Kafarnaum Chrystus niejednokrotnie się zatrzymywał. Był świadkiem cudu w Kanie (J 1,40 - 2,12), cudownego rozmnożenia chleba (J 6,8 nn). Pośredniczył między Mistrzem a poganami (J 12,21 nn). Po Zesłaniu Ducha Świętego według apokryfów Andrzej Apostoł miał pracować w Poncie i Bitynii (dzisiaj zachodnia Turcja) oraz w Tracji (Bułgaria), Scytii (dolny bieg Dunaju) i Grecji. Tam też 30 listopada 70 roku w Patras, przeżegnawszy zebranych wyznawców został ukrzyżowany głową w dół na krzyżu w kształcie litery X. Jest patronem prawosławia, Słowian (szczególnie obrządków wschodnich). archidiecezji warmińskiej, Austrii, Bułgarii, Burgundii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Sycylii, Szkocji. szeregu miast, m. in. Bordeaux, Brescii, Brugii, Hanoweru, Neapolu, Rawenny oraz małżeństw podróżujących, rybaków rycerzy woziwodów rzeźników. Orędownik zakochanych, wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa. W IKONOGRAFII Św. Andrzej Apostoł przedstawiany jest jako starszy mężczyzna o gęstych, siwych włosach i krzaczastej, krótkiej brodzie. Jako apostoł nosi długi płaszcz. Czasami ukazywany jako rybak w krótkiej tunice. Powracającą sceną w sztuce religijnej jest chwila jego ukrzyżowania. Atrybutami Świętego są: "krzyż św. Andrzeja" w kształcie X, księga, ryba, sieć.

 

 

Moje wiersze i myśli. Wiesiu Matuch

Jesteś nikim, dlatego tworzysz co się nie klei i nie ma wyrazu. Lecz tylko przed ludźmi i przyrodą. Przed Bogiem zagrasz na grzebieniu, i będzie to najpiękniejsza symfonia. Bóg patrzy w intencje i głębię pokory. Tam jest Jego filharmonia złotem przyozdobiona. Siedzi zawsze w pierwszym rzędzie, by oddać ci szacunek i oklaski...


Raz się uwolniłeś od błędów, i miałeś poczucie, że do nich nie powrócisz więcej... Ech..., dziś znów w nich siedzisz po pachy... znów masz nadzieję... Wyjdziesz..., ale powrócisz... nim spokorniejesz... Jeszcze nie raz zaskoczysz sam siebie... i zapłaczesz przed niemocą swoją...


Kochać i tańczyć wcale nie musisz z partnerem, możesz z samą muzyką...

Taka jest tęsknota, natura, potrzeba duszy, by należeć do wszystkich. Lecz dopiero mistyka może nam to udostępnić głęboko i dosadnie..., przebijając grotem miłości nasze serce, aż poczujemy ból rozkoszy...

Bóg obdarowywał wszystkich aniołów potężną mocą do kreowania czegokolwiek. Jest tylko jedna rzecz. Bóg nie mógł stworzyć istot wyższych i mądrzejszych od siebie. Więc stworzył niemal na równi z sobą. Dał im takie same atrybuty wolności, kreacji, szczęścia i wieczności. Przygotował im światy duchowe, planety itd. aby mogli być w nich wolni i szczęśliwi. Niczego w Niebie nie brakowało. Mogli pławić się rozkoszą i szczęściem nieopisanym. Dał im wszystkie umiejętności, miłość, sztukę i zabawę. Nie mógł inaczej. Dał to, co miał najlepszego - swoje serce i wszelkie możliwości. Na dokładkę, żeby nie było za nudno, każdego Anioła stworzył innego. Bóg okazał się wspaniałomyślny, bo dał z siebie wszystko, co mógł tylko dać. Dlatego pełne uznanie oraz usprawiedliwienie dla Boga za jego rozwagę i otwartość.
Lecz niektórym aniołom było jakby mało i zapragnęli iść dalej. Pokonać akt stwórczy Boga, i udowodnić sobie, że można więcej niż dał Bóg.

Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, że chociaż musimy iść za przykładem Jezusa, to jednak nie możemy Go powielać sztucznie, imitować. Naśladowanie jest istotną sprawą, ale nigdy powielanie. Trzeba tak naśladować, aby Pan był z tego zadowolony, czyli dostosowane to naśladownictwo musi być do wymogów epoki. Nie na wszystko możemy sobie od razu pozwolić. Gór przenosić nie będziemy, uzdrawiać również nie. My mamy działać jedynie z ramienia Pana i robić to, czego On od nas żąda - nic poza tym. Musimy stosować, się do Jego nauk.
Jeśli ktoś widzi wzory i nie reaguje, lepiej, aby się nie narodził. Człowiek ma prawo do szczęśliwego życia na ziemi, a ci którzy nie chcą kochać, wstrząsają obyczajami i kulturą. To nie jest dobre dla nikogo.

 

Jeśli myślisz ciągle o życiu wiecznym, o miłosnej służbie dla Miłości, to sprawy tego świata stają ci się dalekie. Świat staje się dla ciebie rzeką z którą płyniesz do wielkiego oceanu, nie starając się cumować przy żadnym porcie ziemskich spraw.

   Co ci jest droższe, być z Bogiem czy marnować życie bez sensu na rzeczy drugorzędne?

 

D O   F E N O M E N U

Nim metafory intelektu
dojdą do poznania ścisłego fenomenu
zawartego w znakomitej bibliotece mistyki
wcześniej wiele tajemniczych interpretacji
skupi się wokół przyrody
W rezultacie tysiące przekonań
to jeszcze nie empiria
a doświadczenie nie jest mocą
przyczyny tworzenia
Duchowe smaki duchowych zmysłów
do których powoli nauka dociera
stają się realne w zdrowym
rozsądku wszechmożliwości
nieznanej nam dotąd mocy
Są czynione badania nad
przeistaczającą się zbiorowością skal
w obręczy oceanu ducha
Jest też faktem
że w oczach różnorodności wyobrażeń
o pełni osobowości ukazuje się
trudność prawdziwej refleksji
Najcenniejsza przyszłość
zebranych składników umysłu
pozwala rozpływać się w absolutnych potrzebach
przybliżających nam kontakt
z należytą powagą szczęścia
Ale bez zastrzeżeń -
jest możliwość głębsza

 

 

   „Nie musisz wierzyć w Boga by być dobrym człowiekiem. To tradycyjne wyobrażenie Boga jest w pewnym stopniu przestarzałe. Ktoś może być uduchowionym, ale nie religijnym. Chodzenie do kościoła i dawanie pieniędzy nie jest koniecznością. Dla wielu natura może być kościołem.  Wielu najlepszych ludzi w historii nie wierzyło w Boga, a w tym samym czasie najgorsze ludzkie uczynki robione były w Jego imieniu.”

-Papież Franciszek

 

 Wiesław Matuch     Kontakt smilosci@gmail.com     Wrocław 2001
System Miłości Narodów 
    

     stat4u