Wiesiu Matuch - autor SMN
Początek w necie 2001r.
Fotka z 2009r. Lot do Paryża


CHIP


PC World


 


Dziennik internautów


KOSMOLOGIA   •   Debata  •  Bibuła   •  DawicIcke  •  Shodami do Nieba  •  TŁUMACZ  •  Argonauta 

Homo sapiens   •    Eioba      O2.PL  •    BGŻ  •    Ukryte terapie  •   Portal o zdrowiu     Polonia  

 

 
 

Czy wiesz, że Bóg nie jest religijny, mało tego jest świecki?! Nie gorsz się tym. A więc świeckość jest bliżej Boga niż religijność. Świecka Miłość jest Boską miłością, religijna, raczej nie...  WiesiuM

 

 

 

 

  Kalendarium:

 
Dzisiaj jest 26 listopada

1855 - Zmarł Adam Mickiewicz. 1659 - Zmarł Henry Dunster, założyciel Harvardu. 1894 - Urodził się Norbert Wiener, twórca cybernetyki. 1901 - Urodził się Eugene Ionesco, dramatopisarz francuski. 1926 - Zmarł John Moses Browning, konstruktor broni. 1938 - Urodziła się Tina Turner, amerykańska piosenkarka i aktorka. 1983 - Napad rabunkowy na lotnisku Heathrow.

  Kalendarz katolicki       
   Kalendarz liturgiczny z ruchomymi świętami

Czwartek, 26 listopada, 2015 roku.
Do końca roku zostało 36 dni.
Imieniny obchodzą:

Leonarda Alpiusza Konrada Delfiny Sylwestra Opata Leona. Św. Leonard z Porto Maurizio (1676- 1751). Piotr Hieronim Casanuova urodził się w małym porcie nad morzem Liguryjskim. Ojciec był właścicielem statku. Matka osierociła go, kiedy miał 2 lata. Podczas studiów w Rzymie wstąpił do reformatów, przyjmując imię zakonne Leonard. W 1703 roku został kapłanem. Wkrótce potem zapadł na ciężką chorobę. Swoje uzdrowienie przypisywał wstawiennictwu NMP. Leonard przez 43 lata głosił misje ludowe na terenie Italii, zyskując tytuł "apostola Włoch". Rozpowszechnił nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Stacje Męki Pańskiej erygował w prawie sześciuset kościołach, między innymi w Koloseum rzymskim. Sterany wyczerpującą pracą misjonarską, zmarł w Rzymie 26 listopada 1751 roku. Beatyfikowany w 1795 roku, kanonizowany w 1867. Pius XI ogłosił go patronem misji ludowych. W IKONOGRAFII atrybutem św. Leonarda jest chorągiew i księga.

 

 

        

 

 

 

        

 

 

 TEKSTY WYŚWIETLANE LOSOWO ZA KAŻDYM RAZEM


KSIĘGA ŻYCIA...

Św. Teresa z Avila
Żyję tym życiem, które jest hen, w dali, bo miłość całą mą istność objęła. Ona w mym sercu żarzy się i pali, ona mnie z Bogiem w jedno połączyła. I w Nim me serce, me szczęście zawarte, i On mnie wybrał, i wskazał mi drogę, wyrył w mej duszy znamię niezatarte:
 

Św. Jan od Krzyża
Lecz będę już tu płakał i znosił ból istności, bo trwa moje wygnanie za grzechów moich złości. Lecz kiedyż ten czas przyjdzie, na który duszę otwieram, kiedy szczęśliwy zawołam: żyję, bo nie umieram!?
 

Myśli Ojca Anthony de Mello - hinduskiego Jezuity:

Ekstrawagancja - Któregoś dnia uczniowie chcieli się dowiedzieć, jaki człowiek byłby najbardziej odpowiedni, by przyjąć go do grona uczniów. Mistrz odpowiedział: - Ktoś, taki, kto mając tylko dwie koszule, sprzedaje jedną i za te pieniądze kupuje kwiat.

"WŁÓŻ BOMBĘ POD SIEDZENIE" - ... Mogę tylko zmienić go na inny... Wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej, konduktor autobusu zauważył pasażera z ciężką paczką na kolanach. "Co pan tam ma?" zapytał. "Niewybuchłą bombę, która spadła obok mojego domu. Zabieram ją na posterunek policji". "Wielki Boże!, Człowieku, nie chcesz chyba trzymać czegoś takiego na kolanach! Włóż ją pod siedzenie!?. (Rozwiązanie problemu, zmienia ten problem). "... lub go spotęgować". Lekarz do pacjenta: "Od dziesięciu lat leczę pana z poczucia winy, a pan się ciągle czuje winny z powodu takiej błahostki? Powinien się pan wstydzić".
 

Myśli buddyjskie: 

Jeśli ktokolwiek źle o was mówi, pokornie to zaakceptujcie. Nic nie mówcie i niczego nikomu nie wyjaśniajcie, nawet najlepszemu przyjacielowi. Przyjmijcie wszystko ze spokojem. Podobnie, kiedy wydarzy się coś dobrego, wcale nie musicie ogłaszać tego wszem i wobec i chwalić się na wszystkie strony.
 

Mądrości buddyjskie: 

Sannyasa to bycie w czasach, gdy Jezus stąpał po ziemi i tylko niewielu było na tyle odważnych, by być razem z nim.
 

Sri Nisargadatty Maharaja (1897 - 1981):  

 
PYTANIE: Bóg kieruje światem. Bóg go zbawi. ODPOWIEDŹ: To pan tak uważa. Czy Bóg powiedział panu, że świat jest przedmiotem jego troski, a nie pańskiej? Czyż nie powiedział:" czyńcie sobie ziemie poddaną?" Jezus nie może nikogo zbawić, bez jego osobistego udziału. PYTANIE: Dlaczego miałbym być przedmiotem wyłącznie mojej troski? ODPOWIEDŹ: Proszę to rozważyć. Któż inny poza panem może znać świat, w którym pan żyje? PYTANIE: Pan go zna. Każdy człowiek go zna. ODPOWIEDŹ: Czy istniał ktoś taki spoza pańskiego świata, kto panu o tym powiedział? Ja i inni do mnie podobni pojawiamy się w pańskim świecie na jedno mgnienie oka i znikamy. Wszyscy jesteśmy zdani na pana łaskę i niełaskę. PYTANIE: Nie jest aż tak źle! Istnieję przecież w pańskim świecie, tak jak pan istnieje w moim. ODPOWIEDŹ: O moim świecie nie ma pan najmniejszego pojęcia. Żyje pan w świecie przez siebie stworzonym całkowicie zaślepiony. Jezusa nie rozumiano, bo mówił że nie jest z tego świata. PYTANIE: Całkowicie zaślepiony? Ale czy naprawdę tak być musi? ODPOWIEDŹ: W świecie, który jest dla pana więzieniem, pojawia się człowiek mówiący, że stworzony przez pana świat bolesnych sprzeczności nie jest ani ciągły, ani trwały, że opiera się na nieporozumieniu. Doradza, ażeby wydostał się pan z niego tą samą drogą, którą pan wszedł, zapominając o tym, czym pan jest. Czyli znienawidził nawet duszę swoją: jak nauczał Jezus. A więc wyjść z niego można tylko przez samopoznanie. "Abyście poznali co szerokie, głębokie i wysokie, i miłość Chrystusa, która przewyższa wszelki rozum". Zna pan te teksty z Pisma św. "Kto szuka, znajduje", "poznacie prawdę a prawda was wyzwoli". Tu nie chodzi prawdy historyczne, ale o stany świadomości, o duszę. PYTANIE: Jakie by to miało znaczenie dla świata? ODPOWIEDŹ: Gdy będzie pan wolny od świata, będzie pan mógł coś dla niego zrobić. Dopóki jest pan jego więźniem, jest pan bezradny. Więcej nawet - cokolwiek by pan czynił w swoim stanie, pogorszyłoby to sytuację. Św. Jan Bosko miał bezpośredni kontakt z Niebem, dlatego tyle zrobiła dla młodzieży a nawet ludzkości. Niech pan bierze z niego przykład. On wcześniej poznał, co poznać należało - siebie, źródło.

  

 

 

MIsja

System Miłości Narodów

Teresa Neumanna    Film
Święty Ojciec Pio - Więcej.
Anna K. Emmerich
Katarzyna Szymon   Film
Patron SMN - św. Franciszek z Asyżu|
Orygenes głosi wędrówkę dusz
Kapucyni
Film o Ojcu Pio
Życiorys Ojca Pio
Fula Horak
Fula - znawca życia


 


Więcej tekstów Ks. Sedlaka.....

 


Święta Faustyna Kowalska-WWW...

Rozmowy o św. Faustynie...
Film o św. Faustynie...
Film o św. Faustynie...
Dzienniczek s. Faustyny - czytany...


Święty Jan Bosko...

Film o św. Janie Bosko...

Tyle samo czasu zajmuje mi przeczytanie wspaniałej lektury, ile innej pełnej wulgarności. Nie są one niczym innym, jak tylko tym czym są przed Bogiem oknami duszy są oczy. Kto nie chce walczyć w łączności z Jezusem Chrystusem na ziemi, nie będzie mógł się radować Jezusem Chrystusem w niebie.

 


Świenty Franciszek z Asyżu...


Film o św. Franciszku z Asyżu...

List św. Franciszka do rządzących...
Wszystkim zwierzchnikom i radnym, sędziom i rządcom na całym świecie, i wszystkim innym, do których dojdzie ten list, brat Franciszek, sługa wasz w Panu Bogu najmniejszy i godny pogardy, przesyła wam wszystkim pozdrowienie i życzy pokoju. Zastanówcie się i zobaczcie, ponieważ zbliża się dzień śmierci...

 

 

 

 Święta Jadwiga - Królowa Polski...
 Święta Zofia z trzema córkami...
 

Święta Barbara...


Święty Józef...

 


 OPUSZCZENIE RAJU PRZEZ ADAMA I EWĘ   ( Synonim wyjścia Aniołów  z Nieba )

 
Wszystkie moje  pisma dedykuję Mamie Jezusa.    Wiesław Matuch - autor strony SMN
 
Wiersze
Moje myśli
Starsze rozważania
Boscy Kochankowe
44 postulaty socjalne
Bajeczki do poduszeczki
Franciszek z Asyżu a ekonomiści
Myśli różne, w tym moje
   

Credo Mutwa... film...   Gwiezdne Wrota ...oglądaj...

 

 
 

  Bajeczki do poduszeczki - autor Wiesiu

 

 

Żył kiedyś szlachetny rycerz, co bronił odważnie Królowej przed wrogimi siłami. Pragnął, by jej życie było cudowne, kolorowe, spokojne i wzniosłe. Często wysyłał jej listy wyrażające dla niej szacunek i cnotę wierności. Czasem jednak się rozmarzył, bo jego serce było romantyczne. Tęsknił za tym, by mógł pocałować Królową w dłoń, oddać jej pokłon i wyznać jej miłość. Pragnął gorąco, żeby choć jeden raz Królowa pozwoliła mu się przytulić do serca. I z tą nadzieją każdej nocy zasypiał. Wierzył, że marzenia się spełniają.Jak to mówią: nic przed papieża...  A ja zawsze wystawiałem nos... i w końcu Franciszek otworzył szeroko bramy Królestwa Niebieskiego. Chwała mu za to... Teraz czyny...
 

   „Nie musisz wierzyć w Boga by być dobrym człowiekiem. To tradycyjne wyobrażenie Boga jest w pewnym stopniu przestarzałe. Ktoś może być uduchowionym, ale nie religijnym. Chodzenie do kościoła i dawanie pieniędzy nie jest koniecznością. Dla wielu natura może być kościołem.  Wielu najlepszych ludzi w historii nie wierzyło w Boga, a w tym samym czasie najgorsze ludzkie uczynki robione były w Jego imieniu.”

-Papież Franciszek

 

 Ani Stary Testament nie został napisany przez Mojżesza, ani Nowy Testament nie został napisany przez uczniów Jezusa, apostołów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Według badaczy biblijnych, księgi Nowego Testamentu powstały dziesięciolecia po śmierci Jezusa. Zostały skomponowane przez anonimowych autorów, a ich autorstwo przypisane czterem apostołom. Te cztery ewangelie, to tylko cztery krople w morzu wszystkich ewangelii z tamtego okresu. Dwa ważne zbiory ewangelii, to biblioteka z Nag Hammadi oraz Zwoje znad Morza Martwego.
Elaine Pagels, jest profesorem religioznawstwa w instytucie Harrington Spear Paine w Princeton University. Prowadziła badania naukowe nad biblioteką z Nag Hammadi na uniwersytecie Harvarda. Jest autorką kilku nagrodzonych książek z dziedziny gnostyckich ewangelii i historii wczesnego chrześcijaństwa. W 1979 opublikowała swoją pierwszą książkę „Ewangelie Gnostyckie”, bestseller nagrodzony prestiżowymi the National Book Critics Circle Award, the National Book Award oraz the MacArthur Award. Oto co napisała o ewangeliach gnostyków:
„Ortodoksyjni Żydzi i chrześcijanie utrzymują, że ludzkość od jej stwórcy dzieli przepaść: Bóg jest całkowicie odmienny od człowieka. Jednak gnostyccy autorzy tych ewangelii sądzą przeciwnie: samozrozumienie to zrozumienie Boga; ja i boskość są tożsame. Po drugie, "Jezus żywy" z tekstów Nag Hammadi mówi o iluzji i oświeceniu, a nie o grzechu i skrusze, jak Jezus z Nowego Testamentu. Nie przybył do nas, by uwolnić nas od grzechu, ale jako przewodnik, który otwiera dostęp do duchowego zrozumienia. Kiedy jednak uczeń dostępuje oświecenia, Jezus przestaje być jego duchowym mistrzem: obaj stają się równi - a nawet tożsami. Po trzecie, ortodoksyjni chrześcijanie wierzą, że Jezus jest Panem i Synem Boga w specyficzny sposób: pozostaje on na zawsze oddzielony od reszty ludzkości, którą ma zbawić. Natomiast gnostyczna Ewangelia Tomasza opisuje, że gdy tylko Tomasz go rozpoznał, Jezus powiedział mu, iż obaj otrzymali swój byt z tego samego źródła. Jezus powiedział: "Nie jestem twoim panem. Ponieważ piłeś, stałeś się napojem z bulgoczącego strumienia, który ja odmierzyłem[...] Ten, kto napije się z moich ust, stanie się taki, jak ja: ja sam stanę się nim, a rzeczy ukryte staną się dla niego jawne." Czy takie poglądy - tożsamość boskości i ludzkości, skupienie na iluzji i oświeceniu, założyciel, który nie jest panem, ale duchowym przewodnikiem - nie kojarzą się bardziej z naukami Wschodu? Część uczonych sugerowała, że gdyby zamienić imiona, to "Budda żywy" mógłby wypowiedzieć słowa, które Ewangelia Tomasza przypisuje Jezusowi. Czy tradycja hinduistyczna lub buddyjska mogła wpływać na gnostycyzm i wczesne chrześcijaństwo? Brytyjski znawca buddyzmu Edward Conze twierdzi, że tak. Wskazuje on, iż buddyści utrzymywali kontakty z chrześcijanami tomaszowymi w południowych Indiach. Szlaki handlowe pomiędzy światem grecko-rzymskim a Dalekim Wschodem istniały w okresie, kiedy rozkwitał gnostycyzm; przez pokolenia misjonarze buddyjscy głosili swe nauki w Aleksandrii. [...]W Ewangelii Marii Magdaleny czytamy, że wierny szuka w głębi siebie, by odkryć boskie źródło, a nie Jezusa jako Boga-Człowieka. Wierny może znaleźć boskie źródło poprzez własną istotę, która pochodzi z tego samego źródła co Jezus. Nauka ta przypomina nauki buddyjskie. Dla ortodoksyjnych chrześcijan to oczywiście herezja; uważają oni bowiem, że jedynie przez Kościół można dostąpić Boga. Z gnostyckich ewangelii wynika, że możesz postępować własną drogą i odkryć boskość sam w sobie. Nie potrzebujesz do tego Kościoła. Nie potrzebujesz kapłana. Możesz po prostu medytować lub dojść do własnej wizji.”

 

 

 Wiesław Matuch     Kontakt smilosci@gmail.com     Wrocław 2001
System Miłości Narodów 
    

     stat4u