Strona główna SMN

Ks. prof. dr habilitowany
Włodzimierz Sedlak

Ks. W. Sedlak - biografia
Wszystko musi mieć początek
Syzyfa wcielenie drugie
Homo wchodzi na taśmę
Ewol. wyselekcjonowanie
Człowiek a kwant
Analiza układu bioelektr...
Zakręt ewolucji człowieka
Człowiek przyspiesza rozwój
Centralne sterowanie
Działanie na układ scalony
Homo electronicus...
Przyszły świat homo electr...
Czytelność modelu homo el..
Antropologia od podstaw
Futorologia całkiem inaczej
Homo cosmicus
Electronicus lustruje horyzon
Oto homo zwany electron...
Post Homo

Technologia Ewangelii

Technologia Ewangelii
Wiosna
Lato
Jesień
Jesienny zbiór
Zimowy zmierzch objawienia
W Ewangelii zawsze dziś

Opracowanie Ks. Sobocza

Uwarunkowania życia
Bioelektroniczny model
Implikacje metodologiczno...

Wspomnienie Srokowskiego

Pamiątkowy Kamień Sedlaka
Fundacja im x. Siedlaka

 

SM

Stanisław Srokowski -  pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, publicysta

KAMIEŃ SEDLAKA


Kilka słów o Kamieniu Sedlaka. Został on nazwany imieniem wielkiego myśliciela pod koniec lat 80-tych, albo na początku lat 90-tych minionego wieku. Wówczas Fundacja im. Natalii Gall, zajmująca się promowaniem młodych twórców, zorganizowała na Bukowinie, koło Kudowy Zdroju, seminarium poświęcone dziełu Sedlaka. Była nas wtedy spora grupa ludzi, zafascynowanych postacią Księdza Profesora i znajdujących się pod urokiem jego teorii i pism. Niezwykły umysł porywał i radował.

Czytaliśmy jego dzieła, analizowaliśmy myśli i długie noce dyskutowaliśmy o wartościach jego idei. I to wtedy wpadliśmy na pomysł, by Jego imieniem nazwać jeden z większych głazów, stojących nieopodal wiejskiej chaty, w pobliżu Sanatorium dla Dzieci. Niestety, zabrakło nam funduszy na inskrypcję. Ale kamień tam stoi i kiedy tylko się na górze spotykamy, idziemy ku niemu. Warto wymienić kilka nazwisk inicjatorów tego przedsięwzięcia: Bronisław Kamiński, dyr. Sanatorium na Bukowinie, Ryszard Pollak, prezes fundacji, Robert Gawłowski, poeta i radiowiec, a także liczna grupa uczestników tych spotkań. Warto dla historii ten mało znany fakt odnotować.

Strona internetowa autora: http://free.art.pl/srokowski/

Stanisław Srokowski

 

NOWY „SKANDALISTA WOJACZEK”


Siedem lat temu ukazała się bulwersująca książka Stanisława Srokowskiego „Skandalista Wojaczek”. Narobiła szumu wśród wojaczkologów. Jedni boczyli się na nią, inni byli nią zachwyceni, a jeszcze inni odsądzali autora od czci i wiary. Srokowski musiał nawet z powodu tego dzieła stanąć przed sądem. Tak co niektórych zdenerwował.

I oto dla miłośników Wojaczka zaskakująca wiadomość. Na rynek wchodzi nowa książka biograficzna napisana przez Srokowskiego, ale jakże inna. Zmieniła się całkowicie jej struktura, poetyka i skala problemów. Z tamtej został tylko tytuł(też częściowo w zmodyfikowany) i lata dziecinne. Dostajemy do rąk jakże pogłębionego i na wskroś oryginalnego Wojaczka. Znacznie ciekawszego, bardziej wszechstronnego i jeszcze bardziej bulwersującego. W wielu przypadkach absolutnie zaskakującego.

Przypomnijmy tym czytelnikom, którzy po raz pierwszy słyszą to nazwisko, że w połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku pojawił się we Wrocławiu nikomu nieznany młody poeta, który swoim debiutem wstrząsnął polską sceną literacką. Zachwiał system miar i wag. Spowodował wiele skandali i naraził się wielu czynnikom. Wyskakiwał przez okna, pisał wiersze na plecach swoich kobiet, ciął sobie żyły, nacinał twarz i nieustannie prowokował otoczenie. A przede wszystkim gorszył tradycyjnych czytelników nową, odważną, wręcz heretycką metaforyką i obscenicznością. Wyrąbywał nową ścieżkę w polskiej Literaturze.

Srokowski spojrzał na niego z innej perspektywy. Znalazł motywy jego gorszących zachowań. Dał oryginalną i zaskakującą wykładnię etyczną jego drogi życiowej, a także obnażył kulisy śmierci.

Znalazł nowe dokumenty i nowych świadków.

Książka Srokowskiego może okazać się książką wręcz sensacyjną.

Po raz pierwszy ujawnia bunt poety w więzieniu, a także zachowania konfidentów wobec Wojaczka i środowiska literackiego, jak również zachowania wrocławskich pisarzy wobec bezpieki. Poznajemy też, co poeta czytał i o czym z przyjaciółmi rozmawiał. Jaki był dla swoich kobiet i jaką rolę odegrała w jego życiu miłość. A także jak dziewczyny Wojaczka były o niego zazdrosne. Dowiemy się też, kto wspierał Wojaczka, a kto tylko udawał, że go wspiera.

A ci, co nie znają atmosfery niepokornego Wrocławia z drugiej połowy XX wieku, poznają wielkie gwiazdy tamtego teatru, literatury, kina, plastyki i muzyki, a przede wszystkim klimat rodzenia się światowej sztuki awangardowej i jej rozliczne meandry.

Absolutną nowością okazuje się rozdział o tym, jak duch Wojaczka ingeruje w życie wojaczkologów. I dlaczego pewien znany poeta boi się o Wojaczku opowiadać.

Radzimy wcześniej zamówić u zaprzyjaźnionego księgarza egzemplarz, ponieważ nakład jest ograniczony, a książka szybko zniknie. Już jest w hurtowniach. Trafia do księgarń, i do witryn internetowych. Z pewnością będzie to wydarzenie literackie, wzbudzi emocje i ostrą dyskusję. Polecam.

A oto strona internetowa autora:

http://free.art.pl/srokowskiAlicja Burzan

 

 
 

 

Czytelników na stronie:  

                                            Copyright © Wiesław Matuch - kontakt   Wrocław 2001 System Miłości Narodów